Fórum Čtenářského klubu My addictions
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237)

3 posters

Goto down

Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237) Empty Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237)

Příspěvek pro Melinda (Admin) Thu Apr 30, 2015 11:34 pm

Toto téma se zabývá prostřední částí knihy. Bavte se pouze o událostech, které se staly v prvních deseti kapitolách. Kdo nedočetl do strany 237, vstupuje na vlastní nebezpečí.
Melinda (Admin)
Melinda (Admin)
Admin

Poèet pøíspìvkù : 151
Join date : 09. 02. 15

https://myaddictions.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237) Empty Re: Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237)

Příspěvek pro Tereeeza Mon May 04, 2015 12:09 pm

Já jsem se přehoupla do prostřední části a příběh se pomalu rozmotává, i když řada věcí ještě není jasných.
Celkově musím (opět) říct, že mě dostává to prostředí, poměrně nelítostná krajina a ohromné množství práce, aby se ti lidé udrželi při životě, je to docela skličující, ale knížce to dává skvělou atmosféru. Zároveň se mi líbí často používaná symbolika havranů, výklad snů, v náznacích i jakési vidění některých postav.
Dozvídáme se něco blíže o Agnes a jejím předchozím životě, především o matce, o otci, podle kterého se jmenuje a o otci pravém, o tom, jak to samozřejmě nebylo lehké, pokud žena měla nemanželské dítě a jak těžko sháněla práci, což ale matce Agnes nezabránilo dělat děti další a tak se jich postupně zase zbavovala tím, že je někde nechala. Jak Agnes popisuje svoje ponechání v Kornsá je docela smutné, představuje si je potom jako ty dva havrany a snaží se s nimi rozmlouvat. Inga a Björn ji ale částečně přijali za svou, především Inga, která ji učila i přes Björnův zákaz. Momenty kolem smrti Ingy a jejího dítěte byly taky docela silné, skvělé bylo i propojení s určitými pověrami ve vztahu k počasí, jak popisuje, že měla pocit, jakoby něco vešlo do místnosti. Zároveň její touha po smrti v Kornsá, kam se teď vrátila a ta smrt ji nejspíš čeká, přijde mi to zajímavé tenhle pohled. Zároveň i myšlenka, že všichni, které milovala, jsou již mrtví a pak jak se nechtěla dotknout toho dítěte, že má mít šanci na život, no, jsem zvědavá, jestli tahle její teorie 'zabije' ještě někoho.
Na začátku této části dojde k docela vypjaté situaci, kdy Steina, která má k Agnes poměrně blízko, nebo se o tom alespoň snaží, řekne o možném odpuštění pro Siggu, tam je fakt docela ironické, jak se na to komisař a ostatní dívají. Sigga je hezká a hloupá, proto má šanci na osvobození, protože jenom chytrá Agnes mohla vymyslet plán na vraždu a strhla ji sebou.
Blöndal je blbec, stejně jako řada jiných postav, je hrozně sledovat, jak názor někoho (postavený na smyšlenkách a touze vidět to tak, jak chci) může ovlivnit další lidi. Tam se vůbec nevyšetřuje, tam se nějak dospělo k tomu, kdo to udělal a ty se odsoudí a zabijí, jen aby šli příkladem. Blöndalovi se samozřejmě nelíbí postup Tótiho a vyloží mu, jak to vlastně tenkrát bylo a co se přesně stalo, takže Agnes je ta, co strhla Fridrika a Stiggu a ubodala Natana, protože jí slíbil lásku a nedal ji, co chtěla a měl raději Stiggu. Fridrik dochází i přes svou strašnou výchovu k pokání a to samé čeká i u Agnes.
Daleko více se zde dostáváme k Natanovi a jejímu vztahu k němu. Rósa byla vdaná a přesto měla s Natanem poměr (její děti asi i jeho), praktikoval to tak asi častěji. Zároveň je to takový doktoročarodějsatan Smile) Natana potkala na jedné farmě, kam nejdříve přišla se svým bratrem, který ji ale okradl a opustil. Od té doby se s ní ale přestali bavit i ostatní lidi a ona si užívala Natanovy pozornosti, chtěla na jeho farmu, jak píše dost často, chtěla změnit své postavení, představovala si něco víc. Na té farmě se také setkáváme s Petirem, který je vylíčen jako zabiják ovcí, ale nic víc o něm nevíme, tak jsem zvědavá, jak se pak ocitne u Natana. Každopádně, když Agnes dorazila k Natanovi, překvapila ji Stigga, která se představila jako hospodyně, to věřím, že byla v šoku, když se v této pozici viděla sama, ale Natan to obešel zase jen tím, jak je Stigga hloupá (to už by mě asi štvalo, kdyby to o mně pořád někdo říkal Very Happy ) a vztah udržoval (jen?) s Agnes. Fridrik se nakonec na farmě ukazuje častěji, než jak vyznělo z Blöndalovy teorie a s Natanem hrají takovou hru, Sigga je do něj zblázněná a Agnes ho nemusí, tam to prostě bude jinak a jsem dost zvědavá jak. Končíme tím, že má přijít Daniel, kterého Agnes označila za potenciálního snoubence, takže to tam asi ještě bude živé Smile
Je hezké pozorovat, jak se mění vztahy jednotlivých lidí k Agnes, Steina ho změnila asi jako první a nevěří, že je Agnes zlá (Agnes se sama ohlédla za dnem, kde ji a Laugu poprvé viděla a vlastně jim dala své jediné jídlo). Po pomoci u porodu Róslin ji svým způsobem přijala i Margrét, už z ní není znechucená, baví se s ní a uznává, že jim hodně pomáhá, jistého uznání se dočká i od samotného Jóna a samozřejmě od Tótiho (motiv snu s ním spojený se mi moc líbí). Jediná Lauga je stále dost zaujatá, těžko říct, jestli se to ještě nějak vysvětlí (zároveň i ona zprostředkovává údajný Natanův sen, kde si vlastně předpověděl svoji smrt).
Někdy mi ta jména dávají ještě zabrat, zvlášť, když se o někom dlouho nemluví a najednou se objeví někdo, kdo má podobné příjmení jako někdo, kdo už tam kdysi byl Very Happy
Zase menší románek, ale potřebuju si to všechno srovnat, příběh není vyprávěn úplně chronologicky, je často narušován přítomností, což mi nevadí a styl i forma se mi moc líbí, jen si to člověk někdy potřebuje urovnat Smile
Tereeeza
Tereeeza

Poèet pøíspìvkù : 89
Join date : 22. 02. 15
Location : Hradec Králové

Návrat nahoru Goto down

Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237) Empty Re: Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237)

Příspěvek pro Radynka Sun May 31, 2015 9:52 pm

Tak dál už se asi tento měsíc nedostanu. Sice jsem myslela, že to dočtu, protože mi moc nezbývá, ale rozečtu se, a pak je tam nějaká scéna, kterou musím dlouuuho rozdýchávat. Nejhorší bylo to porážení ovcí. Moje představivost je totiž mnohem horší než by to bylo ve skutečnosti. Jako malá jsem totiž u porážky ovcí byla, ale z toho popisu mi bylo špatně. Asi jsem dost vyměkla. Very Happy
Natan jako doktoročarodějsatan mě dost pobavil Very Happy Ale trefnější přirovnání bych hledala stěží. Very Happy Jsem zvědavá, jak se nakonec vybarví.
Stigga mě pěkně štve, hlavně když Agnes přišla k Natanovi na statek. To je tak nespravedlivý. Ale chytrý ženy to mají složitější dodnes Very Happy
Já bych tak moc chtěla, aby si Agnes všichni oblíbili. A taky aby nebyla popravená. Já jsem si ji zamilovala, i když se to možná v poslední části změní.
Zatím se mi kniha líbí, ty popisy jsou dost naturalistický. No jsem zvědavá, jak se to všechno vyřeší.
A sumarizace je skvělá! Až to třeba budu číst zpětně za pár měsíců, alespoň si to důkladně připomenu Smile

Radynka

Poèet pøíspìvkù : 17
Join date : 06. 03. 15

Návrat nahoru Goto down

Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237) Empty Re: Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237)

Příspěvek pro Tereeeza Sun May 31, 2015 10:24 pm

Celkově ten úděl ženy je popsán dost drsně, stačily popisy matky Agnes, s nemanželským dítětem to neměla jednoduché, skoro nikde ji nechtěli. Na druhé straně stojí krása X inteligence, neschopnost bránit se proti systému. Te%d to nelítostné okolí, no děs.
Taky jsem nad některými pasážemi jen tak chvilku seděla a přemýšlela, jak píšeš, popisy dost naturalistické a pro člověka s rozvinutější fantazií (popř. vlastní zážitkem jako u ovci) to je mazec Smile
Těším se, až se dostaneš na konec, užij si ty závěrečné kapitoly!
Tereeeza
Tereeeza

Poèet pøíspìvkù : 89
Join date : 22. 02. 15
Location : Hradec Králové

Návrat nahoru Goto down

Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237) Empty Re: Kapitola pátá - Kapitola devátá (Strany 117- 237)

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru